Wiatraki

Na Bornholmie stoi około 14 wiatraków zarówno drewnianych jak i murowanych. Większość jest już nieużywana. Na uwagę zasługuje ogromny wiatrak typu "holender" w miejscowości Arsdale. Wiatrak od lat jest w rękach prywatnych właścicieli, którzy zrobili z niego atrakcję turystyczną. Wewnątrz młyna są działające urządzenia do mielenia ziaren, w tym trzy ogromne żarna. Do dnia dzisiejszego wiatrak jest czasem uruchamiany a mąka w nim wytwarzana jest do kupienia w lokalnych sklepikach. Oprócz produkcji mąki właściciele zajmują się tworzeniem drobiazgów z granitu. Przy wiatraku otwarto sklep z pamiątkami i na miejscu można kupić lokalne, bornholmskie produkty kulinarne, wyroby z granitu, biżuterie i wiele innych drobiazgów. Wejście do muzeum w wiatraku jest płatne.

Wiatrak w Gudejem

Duży wiatrak jest również w Gudejem - jego majestatyczna budowa góruje nad miasteczkiem. Również w Svaneke jest wiatrak ale konstrukcji drewnianej. W jego pobliżu znajduje się ciekawa budowla - jest to wieża ciśnień którą zaprojektował Jorn Utzon, ten sam który jest odpowiedzialny za projekt najsłynniejszego budynku opery na świecie - w Sydney.

Wiatrak w Arsdale

Ale na Bornholmie wiatraki to nie tylko budowle w których wytwarzano mąkę. Nieodłącznym elementem wyspiarskiego krajobrazu są elektrownie wiatrowe.