Christiansø

Christiansø a właściwie archipelag wysp Ertholmene, który oddalony jest o ok. 18 km od nabrzeży Bornholmu. Przy ładnej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza wyspy są widoczne ze wschodniego wybrzeża Bornholmu - najlepiej z miejscowości Gudhjem.

Christiansø

Ertholmene to trzy miniaturowe wysepki: Christianso, Frederikso i Graesholm. Dwie pierwsze zostały zabudowane w XVII wieku, miały służyć jako warownia oraz miejsce stacjonowania duńskich wojsk. Na Frederikso przez krótki czas było więzienie. Pomiędzy Frederikso a Chrsitanso wybudowano most zwodzony, który zachował się do dziś. Zresztą większość zabudowań warownych, kamienne domki oraz koszary zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Widok z wierzy na Greasholmen

Greasholmen to kamienna wysepka na której znajduje się rezerwat ornitologiczny. Obserwować można alki i nurzyki. Jest to jedyne tego typu miejsce w Danii.

Na zwiedzanie archipelagu wystarczy kilka godzin, po wyspach poruszać się można pieszo. Na wyspie znajduje się hotel, restauracja, małe pole namiotowe. Zwiedzanie wysepek jest bezpłatne ale dopłynięcie z portów w Gudhjem lub Allinge jest płatne.